פנאי ותרבות
×

שגיאה

There was a problem loading image 45939620100499408258no.jpg in mod_featcats

מדור תרבות

המשפחה ניצבת בראש סדר העדיפויות של יהודי קווקז, והיא מסגרת ההתייחסות העיקרית של הפרט. מבנה המשפחה המורחבת הוא פטריארכאלי. מדובר בחברה מסורתית, שהתאפיינה בעבר (וגם כיום) בפיקוח חברתי הדוק על נשים בפרט ויחסים בין המינים בכלל. נישואי תערובת, שהם הצעד הראשון בדרך להתבוללות, כמעט ולא היו בעדה הקווקזית. 

זוגות צעירים התגוררו, בדרך כלל, בבית הורי הבעל, ולעיתים הצטופפו גם אחים נשואים נוספים תחת אותה קורת-גג. בדפוס המסורתי הזה מילאה החמות (אם האב) תפקיד מרכזי כמנהלת ענייני הבית, וכמפקחת על האישה. בארץ חל פיחות במעמדה. עם זאת, ראוי לציין שמעמדה של האישה במבנה החברתי של כל עמי הקווקז, היה נחות בהרבה מזה של הגבר. 

לדברי מיכאל בוטרשווילי, המשפחה המורחבת רואה בראש המשפחה (האב או הסב), סמכות עליונה ומכרעת לכל דבר ועניין. פסיקותיו והחלטותיו מתקבלות ללא ערעור. הורים וזקנים זכו (ובמידה רבה, זוכים גם כיום) ליחס של יראת כבוד. הדבר מתבטא, בין היתר, בסדר הישיבה במפגשים ובאירועים חברתיים: כל המבוגרים יושבים בשורה קדמית אחת והצעירים מאחור. 

ההבדל ביחס לבנים ולבנות, קיבל ביטוי זמן קצר אחרי הלידה. לדברי משה יוספוב, חוקר תולדות יהודי קווקז, בהיוולד בן זכר בעדה שררה על-פי רוב שמחה רבה, ונערך משתה במשך שבעה ימים. לעומת זאת, בהיוולד בת ירדה עצבות על המשפחה, והאירוע צוין בטקס קצר לצורך קביעת שמה. הקווקזים ייחסו חשיבות עצומה להולדת בנים, שיוכלו בבוא היום לומר קדיש על הוריהם. לכן, עד לפני כמה עשרות שנים, אישה שילדה רק בנות הייתה משולה לעקרה.

 

מאמר חובר ע"י עפרה זורע (2008)

 

פרוייקט צילום מיוחד להעצמת קהילת יוצאי קווקז, בו בתיווך המצלמה הדור המבוגר מספר על קהילה יהודית עתיקת יומין לדור המתבגר, והדור המתבגר חושף בפני הדור המבוגר את העולם המודרני. צפו בתוצאות המנציחות נסיון מקורי ליצירת גשר

עולים חדשים שהגיעו לישראל מכל העולם חווים לעיתים קושי עצום להעביר את המסורת העמוקה ממנה באו אל הדור החדש שנולד בארץ. התסכול הגדול מוביל לעיתים לנתק בתקשורת בין הסבים או ההורים לילדהם. הילדים לא תמיד מעוניים לשמוע סיפורים מארץ רחוקה וזרה שמספרים להם הוריהם, וההורים מאידך לא תמיד מבינים ומתחברים לתרבות החדשה והמודרנית בה גדל הדור הצעיר.

קהילת יוצאי קווקז בבאר שבע החליטה לא לוותר ולהרים ידיים אלא לגשת לדור העתיד בדרך מודרנית ומעניינת כדי למשוך את תשומת ליבם - צילום. בפרויקט מיוחד שמטרתו להעצים את קהילת יוצאי  קווקז בבאר שבע הוקמה תוכנית מיוחדת הנקראת "עולם מבעד לעדשה - הקשר הבין דורי".

קהילת יואי קווקז באר-שבע

לפרוייקט נרתמה הצלמת הבאר-שבעית אורלי אולבסקי: "הילדים הקווקזים בחלקם מנותקים מאוד מהמנהגים והתרבות שלהם, לרוב הם לא יודעים על המנהגים של ארץ מוצאם כי ההורים אינם מדברים על זה או ההפך הגמור מזה - ילדים שנורא מחוברים לתרבות ולמנהגים ושומרים על כבוד המשפחה והמסורת, וכך גם הקשישים שמנותקים ממה שקורה בימינו", היא מסבירה. "הרבה ילדים לא ידעו דברים רבים על המסורת ועל המנהגים שלהם שהתגלו להם במהלך הפרויקט כמו סריגה מסורתית, מוזיקה מסורתית וכו'. הקשישים התרגשו נורא מימי הצילום שהייתה להם הזדמנות להיזכר ולשתף אותנו בילדות והעבר שלהם".

במצלמות הביתיות,  בתוך מקלט

"עם הקשישים היו לי 6 מפגשים במהלכם עבדתי איתם קצת על צילום קומפוזיציה, צילום נוף, צילום עצמי והבאתי להם מצגות עם תמונות שדיברנו עליהם, מושגי צילום וצילום סטודיו" מפרטת אולבסקי,"עם הילדים היו לי 5 מפגשים שבהם עבדתי איתם עם קומפוזיציה, עומק שדה, צילום בתנועה, הצל ואני, הקפאת תמונה, וצילום סטודיו.

קהילת יואי קווקז באר-שבע

בגלל שלא היה לי תקציב גדול הילדים והקשישים צילמו במצלמות הביתיות שלהם, בטלפונים הסלולריים ובמצלמה האישית שלי. רוב המפגשים עם הקשישים התקיימו במקלט בשכונת נחל בקע שבו הם נפגשים מידי יום גם לפעילויות אחרות, לצאת מחוץ למקלט היה כמעט בלתי אפשרי עקב המגבלות הפיזיות והבריאותיות שלהם.

מבחינת הילדים הכל זרם יותר בקלות הם אהבו ללמוד צילום ובאו לכל המפגשים שהיו לנו, צילמו במרץ והעלו רעיונות. בעיות לא היו הרבה, אולי קצת משמעת אבל זה ילדים... ככה זה".

את התוכנית הקימו משרד הקליטה והעלייה, עיריית באר שבע, "כיוונים" - האחראית לתרבות והפנאי בבאר שבע, "מדור לדור" שאחראים לפרוייקטים קהילתיים בשכונות בבאר שבע, התאחדות יהודים הרריים יוצאי קווקז שמטרתה שמירה על המסורת והתרבות הקווקזית, וגרעין קהילתי פעימ"ה - קבוצת מנהיגות צעירה יוצאי בני הקהילה הקווקזית בבאר שבע הפועלת למען הקהילה הקווקזית וכלל הנוער ברחבי העיר.

קהילת יואי קווקז באר-שבע 

מטרת הגופים הללו הייתה לבנות את הקשר הבין דורי בדרך אמנותית ויצירתית מבעד לעדשת המצלמה - הדור המבוגר מספר על קהילה יהודית עתיקת יומין לדור המתבגר והדור המתבגר חושף בפני הדור .

המבוגר את העולם המודרני

מתעניינים במחשבים וגאדג'טים יותר מתרבות ומסורת

"השתדלתי לעשות את הפרוייקט נורא קליל כדי לא להכביד לא על הקשישים ולא על הילדים אלא להביא להם את הצילום בצורה כייפית ומעניינת וזה הצליח" מסכמת אולבסקי. "אני מאוד מקווה שהפרויקט יתרום לחשיפת התרבות הקווקזית. למרות שהצעירים של היום מתעניינים במחשבים וגאדג'טים יותר מאשר בתרבות ומסורת המשפחה אני חושבת שפרויקטים מסוג זה - ולא רק לקהילה הקווקזית אלא לכל קהילה אחרת - יכול לחשוף בפני הילדים את המסורת של הוריהם בצורה מעניינת ומקורית וכך גם לתת להורים את הרגשת השייכות והיכולת לשתף את אהבתם למסורת דרך עדשת המצלמה".


קהילת יואי קווקז באר-שבע

"המפגש האחרון היה מפגש משותף בסטודיו הפרטי שלי בו צילמנו ביחד צילומי סטודיו המשקפים את התרבות הקווקזית עם חפצים ואביזרים שהם הביאו מהבית את התמונות שצילמנו אתם יכולים לראות בכתבה".

דיאנה יעקובוב, פרויקטורית יישובית להעצמת קהילת יוצאי קווקז מספרת על מטרת הפרוייקט: "היה לי חשוב לספר לנוער בני העדה הקווקזית שנולדו בארץ מהי המורשת התרבותית של הקהילה הקווקזית בדרך מאתגרת שלא תשעמם אותם. לכן מצאתי לנכון לעשות זאת באמצעות צילום, דרך יצירתית ואמנותית שבהחלט מצליחה להעביר את המסר.


קהילת יואי קווקז באר-שבע

בנוסף, חשוב לי לגשר על פער שנוצר בארץ בין הדור הצעיר לדור המתבגר לכאן נכנס עוד נושא לצילומים: מציאת הגשר אל העולם המודרני. נוער שמספר על העולם שלהם לדור המבוגר שתלוש מהמציאות המודרנית שמתקדמת מדי שנה.

היה לי חשוב לנתב את התקציב שאני מנהלת לפרויקט המיוחד להעצמת יוצאי קווקז למקום נכון שמפיק תועלת ומביא את הסביבה למודעות".

קרנבל פורים לילדים בעמותת קש"ב

בתאריך ה06/03/2015 חגגנו עם כל הילדים ומרמלדה שהגיעה לשמח את כל הילדים

 

 

 

קרנבל פורים לילדים 2

 

תמונות מהאירוע

 

IMG 4886

 

IMG 4919

 

 

IMG 4924

 

IMG 4935

 

IMG 4969

 

IMG 5009

 

IMG 4948

 

לעוד תמונות מוזמנים להתעדכן בפייסבוק של עמותת קש"ב 

או
בעמוד הרישמי של עמותת קש"ב

 

שקופית1

בתאריך 8 למאי התקיים טורניר לזכרו של שוטר משמר הגבול קונסטנטין דנילוב ז"ל, אשר נפל בפעילות מבצעית בבקה אל שרקיה בשנת 2002. בשעה 10:00 בבוקר, במעמד מ.מ ראש העיר מר שלומי אבני, נציגי משמר הגבול והמשפחה החל הטקס "הנחת הזר" לאנדרטה, אשר הוקמה לזכרו של קונסטנטין דנילוב ז"ל ליד בית ספר נחמיה תמרי. שיקול בבחירת מקום להקמת אנדרטה לפני 13 שנים לא היה מקרי, המקום נבחר בכוונה ליד בית ספר יסודי בכדי להעביר ולהבהיר מסר לדור הצעיר על מעשה הגבורה ואומץ לב שעשה קונסטנטין למען הדורות הבאים.


ב - 30.3.2002 הייתה התרעה בכוחות הביטחון על מכונית תופת שצריכה להיכנס מאזור בקה אל שרקיה לכיוון חדרה, נתניה, אור עקיבא, שמטרתה לבצע פיגוע רב נפגעים נגד אוכלוסיית האזרחים. תוך כדי סיור קונסטנטין דנילוב ורס"ל ניסים אליאס זיהו רכב חשוד בסמטאות השכונה המזרחית והחלו במרדף אחר הרכב החשוד שממנו יצאו מחבלים חמושים וניהלו קרב יריות אם הצוות. סמ"ר דנילוב זיהה את המחבל הסתער לעברו וירה במחבל עד שנפגע מכדור. בשלב זה הרכב החשוד ובו המחבל נוסף התפוצצו. מרסיסי פיצוץ זה נפגע קונסטנטין דנילוב. איתור האומץ הוענק לקונסטנטין דנילוב ז"ל על אופן תפקודו בחירוף נפש וגילוי אומץ לב. בלתי רגיל עליו שילם בחייו.

לאחר טקס "הנחת הזר", משתתפי הטורניר כיבדו את זכרו של קונסטנטין דנילוב בדקת דומייה והחלו את הטורניר. בטורניר לקחו חלק 4 קבוצות אשר ביניהן קבוצת משמר הגבול וקבוצה של עמותת קש"ב, אשר לקחו חלק בארגון הטורניר .
בסיום הטורניר במעמד אמו של קונסטנטין דנילוב ז"ל, לודמילה דנילוב, אורי לוי – מנהל אגף ספורט בעירייה ופבל יליזרוב – יושב ראש העמותה, הוענקו גביעים, מדליות ותעודות השתתפות בטורניר.

פבל יליזרוב הרחיב על המקרה שקרה עם קוסטה והדגיש על גילוי אומץ לב של קוסטה אשר במחיר של חייו ניצל הרבה מאוד נפשות וזה לא מובן מעליו שבחור צעיר שכל החיים לפניו מסתער על האויב ויוצא נגדו בקרב, בכדי להציל נפשות אחרות ולשמור על המולדת.כמו כן הוסיף כי הטורניר נועד בכדי לזכור ולא לשכוח בנינו,אחינו, חברינו, לזכור ולא לשכוח את חבר לנשק ועמית לעבודה, לזכור ולא לשכוח אח תומך וילד שמח, שבנוכחותו גרם לכולם לחייך, לזכור ולא לשכוח בן אדם שבמותו הציל חיים רבים , אני מלאה גאווה שהיה לי זכות להיות חבר ילדות של חייל משמר הגבול רב סמ"ל דנילוב קונסטנטין זכרונו לברכה .

לודמילה דנילוב אמו של קונסטנטין ופבל יליזרוב רוצים להודות לכל מי שהיה מעורב בארגון הטורניר, לאלי דהן – אגף ספורט עיריית אור עקיבא שהתגייס לטובת העניין וסייע בכל יכולתו, למר אורי לוי – מנהל אגף ספורט עיריית אור עקיבא, למר שמואל יזראל ופולינה אברמוב שריכזו והובילו את הטורניר, לחברי קבוצת קס"ם אור עקיבא – קהילה סטודנטיאלית מובילה ולצוות העובדים של עמותת קש"ב.

מחלקת דוברות-עמותת קש"ב 

7aa3cdbe521e8339c01d4c47e738f898 L

 

 

 

תמונות מהטורניר 

 

IMG 5925

IMG 5935IMG 5939

IMG 5954

IMG 5992IMG 5964IMG 5965IMG 6018IMG 5927

  • מוזיאון הקהילה הקווקזית

   מוזיאון הקהילה הקווקזית

  • יום כיף לכל המשפחה בחג החנוכה!!

   יום כיף לכל המשפחה בחג החנוכה!!בעמותת קש"ב יוצאים להנות במרכז קנדה וכולם מוזמנים!! הסעה הלוך וחזור + כניסה למתחם + החלקה על הקרח + כניסה למתחם הבריכות והכל במחיר מסובסד שניתן להשיג רק דרכנו   מהרו להזמין, מספר המקומות מוגבל!!        

  • ערב תרבות באור עקיבא

   ערב תרבות באור עקיבאכולם מוזמנים לערב תרבות מיוחד במינו בהיכל התרבות באור עקיבא.ניתן לשלם גם דרך העמותה במספר :1-800-100-179    

  • ערב בכל הסיגנונות

   ערב בכל הסיגנונות  ערב בכול הסגנונות הכולל : להקת "אמור" בהרכב של 11 זמרים נגנים ורקדנים ,משחקי חברה ,הגרלות ופרסים יקרי ערך ובנוסף ארוחת ערב עשירה.לפרטים ורכישת כרטיס ניתן לפנות ל1-800-100-179      

  • ה-מופע

   ה-מופע ב-17/12/2014 יתקיים מופע מדהים בכיכובה של חווה דולב! המופע יתקיים בנשר ויש הסעות מאור עקיבא למקום המופע!    

  • אילת 2015

   אילת 2015מדי שנה עמותת קש"ב מציעה סמינר באילת לבני הקהילה, גם השנה אנו יוצאים לאילת ומזמינים את כולם להצטרף אלינו. השנה באווירה מיוחדת של חגיגות יום העצמאות!   ***מספר המקומות מוגבל***    

  • הפנינג סוף שנה

   הפנינג סוף שנה עמותת קש"ב מארנגנת הפנינג חגיגי לסיום השנה, וכולם מוזמנים!

  • טורניר לזכרו של קונסטנטין דנילוב ז"ל

   טורניר לזכרו של קונסטנטין דנילוב זבתאריך 8 למאי התקיים טורניר לזכרו של שוטר משמר הגבול קונסטנטין דנילוב ז"ל, אשר נפל בפעילות מבצעית בבקה אל שרקיה בשנת 2002. בשעה 10:00 בבוקר, במעמד מ.מ ראש העיר מר שלומי אבני, נציגי משמר הגבול והמשפחה החל הטקס "הנחת הזר" לאנדרטה, אשר הוקמה לזכרו של קונסטנטין דנילוב ז"ל ליד בית ספר נחמיה תמרי. שיקול בבחירת מקום להקמת אנדרטה לפני 13 שנים לא היה מקרי, המקום נבחר בכוונה ליד בית ספר יסודי בכדי להעביר ולהבהיר מסר לדור הצעיר על מעשה הגבורה ואומץ לב שעשה קונסטנטין למען הדורות הבאים. ב - 30.3.2002 הייתה התרעה...

  • פרוייקט צילום מיוחד-הקשר הקווקזי הבין דורי

     פרוייקט צילום מיוחד להעצמת קהילת יוצאי קווקז, בו בתיווך המצלמה הדור המבוגר מספר על קהילה יהודית עתיקת יומין לדור המתבגר, והדור המתבגר חושף בפני הדור המבוגר את העולם המודרני. צפו בתוצאות המנציחות נסיון מקורי ליצירת גשר עולים חדשים שהגיעו לישראל מכל העולם חווים לעיתים קושי עצום להעביר את המסורת העמוקה ממנה באו אל הדור החדש שנולד בארץ. התסכול הגדול מוביל לעיתים לנתק בתקשורת בין הסבים או ההורים לילדהם. הילדים לא תמיד מעוניים לשמוע סיפורים מארץ רחוקה וזרה שמספרים להם הוריהם, וההורים מאידך לא תמיד מבינים ומתחברים לתרבות...

  • מבנה התא המשפחתי של יהודי קווקז

   המשפחה ניצבת בראש סדר העדיפויות של יהודי קווקז, והיא מסגרת ההתייחסות העיקרית של הפרט. מבנה המשפחה המורחבת הוא פטריארכאלי. מדובר בחברה מסורתית, שהתאפיינה בעבר (וגם כיום) בפיקוח חברתי הדוק על נשים בפרט ויחסים בין המינים בכלל. נישואי תערובת, שהם הצעד הראשון בדרך להתבוללות, כמעט ולא היו בעדה הקווקזית. זוגות צעירים התגוררו, בדרך כלל, בבית הורי הבעל, ולעיתים הצטופפו גם אחים נשואים נוספים תחת אותה קורת-גג. בדפוס המסורתי הזה מילאה החמות (אם האב) תפקיד מרכזי כמנהלת ענייני הבית, וכמפקחת על האישה. בארץ חל...

  • מופע ילדים בחנוכה 2014

   מופע ילדים בחנוכה 2014עמותת קש"ב מזמינה את כל הילדים למופע חנוכה מיוחד שלא תשכחו עם כוכב הילדים דני שובבני!! חנוכה כבר בפתח ואנחנו מציעים אטרקציה מהנה לילדים במחיר מפתיע אל תהססו, חייגו להזמין!!          

  • פורים 2015

   פורים 2015האירוע שכולם חיכו לו הגיע! השנה האירוע מתקיים באווירה מיוחדת במלון הכרמל שבנתניה! כמו כל שנה תחרויות והגרלה נושאות פרסים, אנשים שמחים מהקהילה, מוזיקה מעולה, הרבה תחפושות והמון מצב רוח :)רק אצלנו בנשף תהנו מההופעות של מיטב זמרי העדה:טינה איברגימוב ("כוכב הבא"), מריאז' ("אייל גולן קורא לך") ואדי אלדטוב. והופעה מיוחדת של להקת המחול הקווקזית ברכת.מספר המקומות מוגבל, ראו הוזהרתם ;)לפרטים ורכישת כרטיסים חייגו: 1-800-100-179  ...

  • קרנבל פורים לילדים

   קרנבל פורים לילדיםקרנבל פורים לילדים בעמותת קש"ב בתאריך ה06/03/2015 חגגנו עם כל הילדים ומרמלדה שהגיעה לשמח את כל הילדים         תמונות מהאירוע                   לעוד תמונות מוזמנים להתעדכן בפייסבוק של עמותת קש"ב  או בעמוד הרישמי של עמותת קש"ב  

  • טיול לכינרת לכל המשפחה

   טיול לכינרת לכל המשפחה

חדשות עמותת קש"ב

האתר הוקם על ידי פיקאס בניית אתרים, עיצוב אתרים, קידום אתרים