דת

בית הכנסת הקווקזי המפואר בחדרה.

 

חזית בית הכנסת בעל העיטורים המיוחדים.

 

במעמד קהל רב של מאות מתושבי חדרה נחנך בעיר בית הכנסת החדש ליהודי קווקז.במרכז טקס חנוכת בית הכנסת התקיים טקס מרגש להכנסת ספר תורה ע"ש תושבת חדרה שושנה גלעדוב ז"ל תרומת משפחתה.

e1938e7c114145b38dd288599abac079

בניה של שושנה ז"ל, ויטלי ויאן גלעדוב המתגוררים במוסקבה, הם התורמים העיקריים להקמת בית הכנסת שבנייתו נמשכה כשנה וחצי.
בטקס החנוכה והכנסת ספר התורה זכה ראש עיריית חדרה חיים אביטן לכבוד גדול, מאחר שהינו ראש העירייה הראשון שהרים את הכפפה ואישר הקצאת קרקע להקמת בית כנסת לקהילת יהודי קווקז.

לדברי ראש העירייה, חדרה התברכה בקהילות רבות אשר לרובן הקצתה העירייה מקומות להקמת בית כנסת. אביטן: "אלפים מתושבי חדרה הם יוצאי קווקז ולמרות זאת לא היה להם בית כנסת. עד היום שימש את יהדות קווקז מבנה שכור ארעי. זו ההקצאה הראשונה מאז ומתמיד להקמת בית כנסת עבורם, ואני שמח שנפלה בחלקי הזכות להיות שותף להקמת משכן הקבע לבני העדה,  שיהיה מרכז רוחני וגם מרכז קהילתי וחברתי".
בטקס החגיגי השתתפו גם חנוכה סולומון, אשר בעת כהונתו כסגן ראש העיר הוגשה בקשת ההקצאה, נציגי העמותה למורשת יהודי קווקז, בכירי העדה, רבנים ונכבדים רבים נוספים.

בית הכנסת משתרע על שטח בנוי של כ-400 מ"ר, כולל חדר הרצאות ולימוד תורה, אולם תפילה ועזרת נשים. בהמשך מתכוונים להקים במתחם גם מקווה.
במקביל החלה הקמת גן שושנים, אף הוא לזכר שושנה גלעדוב ז"ל, שיוסיף נוי למתחם ולאזור הסובב אותו.
מבנה בית הכנסת כולל אלמנטים יהודיים שהבולט שבהם היא תבליט מנורה בחזית המבנה.

את התכנון האדריכלי ביצע מיכאל דוידוב והקבלן המבצע הינו ראובן בינייב. לדבריהם, ההיכל נבנה באפן המשלב מסורת יהודית ומאפיינים דתיים עם פן צעיר ועכשווי יותר. "הושקעה מחשבה בכל ההיבטים", הם אומרים, "וזאת כדי שהמרכז, שנבנה כבית השם של מורשת קווקז, ישמש מרכז קהילתי שיחבר ויגבש את העדה, אך גם יהיה פתוח לכל וישמש לרווחת כל הציבור הדתי בעיר".

חדשות עמותת קש"ב

האתר הוקם על ידי פיקאס בניית אתרים, עיצוב אתרים, קידום אתרים