אישים בני העדה

 

_
אביבה בשירותה הצבאי

אביבה סולומונוב בת למשפחה ציונית מקווקז זה דור חמישי בארץ. מביאה לנו את סיפור חייה וקורותיה המשפחתיים דרך הקשיים והאתגרים שניצבו בפניהם בארץ -ישראל.ציונים

  • בילדותי גרתי עד גיל שלוש ברחובות, ברח' מנוחה ונחלה. נולדתי בת"א. אמא נאלצה לנסוע באוטובוס עם צירים.

אף אחד לא ידע איך זה יגמר. לא היה בית יולדות ברחובות.אני האחות השניה והאמצעית מבין שלוש בנות.בשנות 1945/7 עברנו לגבעתיים. בשנים האלו שלטו בארץ האנגלים. אני זוכרת שהאנגלים באו לביתנו ברחובות במפתיע לחפש אנשים מתחת למיטה, אולי מישהו מתחבא. הישראלים קראו להם הכלניות בגלל הכובעים האדומים. הם ליוו את ילדותי.

היינו מבקשים רשות כדי לצאת מהבית וללכת לקנות במכולת. בשנת 1946 עברנו לגבעתיים, הייתי בת שלוש. ללכת לגן לא היה כסף, אבא עבד כעגלון והיה מוביל כל מיני דברים. היה נוסע לתל אביב וממלא בעגלה חול זיפזיף, ומוכר לקבלנים לבנייה, והיה חוזר מתל אביב לגבעתיים בעגלה. אמא עבדה מחוץ לבית במשק בית, בטיפול בילדים ובגיהוץ באופן פרטי.

5558
אביבה בשורה ראשונה הכי שמאלית

ב1948- פרצה מלחמת השחרור, והיו הפגזות קשות, מקלטים עדיין לא היו, היינו מתחבאים מתחת למיטות בזמן שהמטוסים חגו מעלינו.ב1950- עברנו לגור ברמת השרון. הייתי בכיתה ג'. עבדנו בחקלאות, ומכרנו את הירקות בתנובה בתל אביב.

גמרתי בי"ס יסודי ברמת השרון, ולא יכולתי ללמוד בתיכון יום, נאלצתי לעבוד בבוקר כמוכרת ובערב ללמוד בבית ספר לפקידות עד גיל 18, עת התגייסתי לצבא. בצריפין עשיתי טירונות, ומשם עברתי לגייסות השיריון בקסטינה. עברתי קורס טלפונאית. שירתתי בצבא שירות מלא, שנתיים. אהבתי מאוד להיות חיילת. מילאתי באהבה את תפקידי. הייתי אחראית על 4 חיילות בקשר.

עבדנו במרכזייה מאוד גדולה. ירדנו לשטח לתרגילים בשדה עם אוגדת השירון. בחרו בי מבין החילות בגלל היותי מאוד אחראית. השתתפתי בצעדת האביב לירושלים. ארבעה ימים נמשכה הצעדה ובכול יום יצאנו מחולדה וצעדנו ארבעים קילומטר ליום. עברתי את הצעדה בהצטיינות."

 

  • קורות חיי משפחת סולומונוב 

בשנת 1964 התחתנתי עם בחור ששמו שלמה(קווקזי), יליד הרצליה.נולדו לנו שלושה ילדים, שני בנים ובת, וכיום אני סבתא לשלושה נכדים.

33
אביבה ובעלה שלמה(שמאל)

בשנת 1950 החל שלמה לשחק כדורגל, והוא בן שש עשרה שנים. הוא שיחק בקבוצת הפועל הרצליה כשוער. הוא היה ספורטאי ומאמן. בתפקיד זה בקבוצה העלה את הפועל לליגה א'. הוא הצטיין בתפקידו המיוחד, ובלם הרבה כדורים, לפני שהכדור יגיע לשער, רץ לתפוס אותו, ומנע גולים. קראו לו "חודרוב ההרצלייני". גם בקבוצת הכח תל- אביב שיחק תקופה מסויימת. הוא היה מאמן ילדים ונוער ואימן גם בכדוריד ילדים. בנוסף, הוא עבד בעיריית הרצליה במחלקה טכנית, כאחראי על אחזקת כבישים. הוא נתן שירות טוב לאזרחים בהרצליה.

26656
משפחת סולומונוב
  • הוריו עלו לארץ בשנת 1924 כציונים, עם הרבה תקווה ואמונה להגיע לירושלים. הם גרו בתל אביב במשך 10 שנים, ובשנת 1935 עברו להרצליה. משפחת סלומונוב, בת 9 נפשות.
  • הוריי עלו בשנת 1924  מרוסיה התיכונה. זהו חבל גדול של הקווקז.

ישנן ערים גדולות בקוקז, כמו בקו, (שזו עיר נפט גדולה), תמירחן-שורה(כיום נקראת בוינקסק), דרבנט וקולחוזים. בקווקז חיו הרבה עמים, כמו צ'רקסים, אוזבקים מוסלמים ואזרים.

 

חדשות עמותת קש"ב

האתר הוקם על ידי פיקאס בניית אתרים, עיצוב אתרים, קידום אתרים