אישים בני העדה
5061331ממקימי הארגונים בר גיורא והשומר, מחלוצי העלייה השנייה.
 
יחזקאל ניסנוב (1886 – 23 בפברואר 1911) היה ממקימי הארגונים בר גיורא (1907) והשומר (1909), מחלוצי העלייה השנייה. 
 
נולד בשנת 1886 לשושנה ושמעון, יהודים הרריים בעיר טמיר-חאן-שורה בדאגסטן שבצפון הקווקז. הוא גדל בבית דל ומילדותו נאלץ לצאת לעבודה פיזית. האווירה שבה התחנך הייתה אווירת יושר ופשטות בקרב עדה גאה, שכל גבריה נשאו נשק והחופש והכבוד היו יקרים להם מן החיים עצמם. בגיל שלוש-עשרה יצא לבאקו בירת אזרבייג'ן, ללמוד תפירה אצל חייט יהודי, ובהשפעת חבריו הפועלים הצטרף למפלגה הסוציאל-דמוקראטית הרוסית ומאוחר יותר, משעמד על כך שאין עתיד ליהודים בגולה, עבר לאגודת "פועלי ציון" והתקרב למתרחש בארץ ישראל. 
 
בשנת 1906 עלה לארץ ישראל אחרי מסע-תלאות של שנה שלמה. הוא הגיע לחיפה ומשם צעד ברגל לזכרון יעקב. כמי שהחשיב במיוחד את השמירה העברית היה בין ראשוני המייסדים של הארגונים "בר גיורא" וה"השומר". לאחר שנשא אשה עבר לגליל ושם עסק בעבודת אדמה, בשמירה וגם ברכישת קרקעות. כשנקנתה אדמת פולה (הקואופרציה מרחביה) נשלח לשם לסייע בעבודה ובשמירה. 
 
ביום 23 בפברואר 1911 יצאו יחזקאל וצבי בקר ממרחביה בעגלה ליבנאל לחלק נשק במושבות הגליל. בדרך בין מרחביה לבית-גן ליד המושב שרונה, נרצח יחזקאל בקרב-אקדחים עם כנופייה ערבית שהתקיפה אותם ממארב. הוא הובא לקבורה ביבנאל ומשם הועברו עצמותיו לבית הקברות של חללי "השומר" בכפר גלעדי. בדברים לזכרו נאמר בין השאר: "שתקן מטבעו היה, ממעט בדיבורים ומצניע לכת. בשמירה העברית ראה חזות הכול ובפשטותו וצניעותו השיג את אשר אחרים לא השיגו בחריפות מוח ובוויכוחי סרק. הנשק וזקיפות הקומה היו בשבילו, בן קווקז, דברים מובנים מאליהם. כמה כוחות נפש שכנו באדם זה, כמה עדינות ושקט. כה חביב היה על כולנו" . 

חדשות עמותת קש"ב

האתר הוקם על ידי פיקאס בניית אתרים, עיצוב אתרים, קידום אתרים