אישים בני העדה

קותיאל אדם, בן עדת יהודי ההרים מקווקז, נולד בתל אביב בשכונת הקווקזים. אדם היה פעיל בארגון ההגנה מגיל 15, ועבר במסגרתו הכשרה כלוחם, ולאחר מכן עבר קורס מ"כים וקורס סיירים.

במלחמת הקוממיות לחם כמפקד מחלקה, בין היתר במבצע חמץ. בהמשך סופח לפלוגה המיוחדת של ההגנה [ה-PM] מחוז תל אביב, ולקח חלק בחדירות וסיורים בעורף קווי האויב. כמו כן השתלם בקורס של חיל המודיעין‏.

לאחר הקמת המדינה הצטרף לצה"ל, לחטיבת גבעתי. במבצע קדש באוקטובר 1956 היה מפקדה של יחידת סיור בחזית סיני ולאחר מכן התמנה למפקד גדוד 12 (ברק) בגולני‏, ובהמשך לקצין האג"ם של פיקוד הדרום. לאחר תפקידו זה למד אדם בבית הספר למלחמה בצרפת וכשחזר ב-1966 התמנה למפקד חטיבת הנגב בפיקוד הדרום. במלחמת ששת הימים לחמה החטיבה במסגרת אוגדה 38 בפיקודו של אלוף אריאל שרון, והשתתפה בקרב אום-כתף בחזית המצרית. בשנת1968 נתמנה למפקד חטיבת גולני. כמפקד החטיבה יזם אדם תוכנית להשבחת הפיקוד הזוטר בחטיבה באמצעות עידוד בוגרי הפנימיה הצבאית שליד בית הספר הריאלי בחיפה להתגייס לחטיבה, אדם יזם ופיקד על פעולות מבצעיות רבות של יחידות החטיבה בגבול הצפון, ושל סיירת גולני בפרט,, בסוריה, בלבנון ובירדן, ובכלל זה הפשיטה על מוצב החרוט.

בשנת 1970 מונה לראש מטה פיקוד הצפון והועלה לדרגת תא"ל בתפקיד זה היה אחראי בין היתר להקמת הביצורים ברמת הגולן ובחרמון. לאחר שנתיים בתפקיד הושאל למוסד ושימש כראש אגף "צומת". עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים שב ומונה לסגנו של אלוף פיקוד הצפון, האלוף יצחק חופי והיה שותף לבלימת מתקפת הצבא הסורי ברמת הגולן. בימים 22-21 באוקטובר 1973 פיקד על "מבצע קינוח", המבצע הפיקודי לכיבוש רכסי החרמון, הקרב לכיבוש החרמון בסיום המלחמה. בתום המלחמה, הועלה לדרגת אלוף, והחליף בפברואר 1974 את אריאל שרון כמפקד אוגדה 143, ואחר כך מונה למפקד אוגדה 252, במסגרת זו היה מפקד הכוחות בסיני. לאחר מספר חודשים, ביולי 1974 מונה לאלוף פיקוד הדרום, תפקיד שמילא עד מרץ 1976, עת התמנה לתפקיד ראש אג"ם. במסגרת תפקיד זה השתתף בתכנון מבצע יונתן‏, אחר-כך יצא להשתלמות בארצות הברית וכשחזר התמנה לתפקיד סגן הרמטכ"ל וראש אג"ם, והיה אחראי בין היתר על תכנון הפצצת הכור הגרעיני בעיראק.

ב-1982 יועד לתפקיד ראש המוסד. ביום הרביעי למלחמת לבנון הראשונה יצא אדם לסיור יחד עם אל"ם חיים סלע. הם סיירו במוצב הבופור ומשם המשיכו לבניין בכפר דוחא, ליד העיירה דאמור. בעת שהייתם בבניין החלה הפגזת מחבלים והם ירדו למרתף, שם הסתתרו מחבלים, שפתחו עליהם באש והרגו את שני הקצינים הבכירים. כוח מיחידת שלדג בפיקוד גיורא ענבר וטל ורדי בסיוע לוחמי גולני הרג את המחבלים וחילץ את גופתו של אדם.

אדם הובא לקבורה בבית העלמין הצבאי קריית שאול, כשהוא מניח אחריו אישה ושני ילדים - הבת אורנה והבן, אודי, לימים אלוף פיקוד הצפון בשנים 2005 -2006.

על שמו של יקותיאל אדם קרויים דרך אדם בצפון ירושלים ומתקן אדם, כמו גם רחובות בערים השונות, וכן היישוב גבע בנימין, אשר שמו הלא-רשמי הוא "אדם".

חדשות עמותת קש"ב

האתר הוקם על ידי פיקאס בניית אתרים, עיצוב אתרים, קידום אתרים