פנאי ותרבות

 

פרוייקט צילום מיוחד להעצמת קהילת יוצאי קווקז, בו בתיווך המצלמה הדור המבוגר מספר על קהילה יהודית עתיקת יומין לדור המתבגר, והדור המתבגר חושף בפני הדור המבוגר את העולם המודרני. צפו בתוצאות המנציחות נסיון מקורי ליצירת גשר

עולים חדשים שהגיעו לישראל מכל העולם חווים לעיתים קושי עצום להעביר את המסורת העמוקה ממנה באו אל הדור החדש שנולד בארץ. התסכול הגדול מוביל לעיתים לנתק בתקשורת בין הסבים או ההורים לילדהם. הילדים לא תמיד מעוניים לשמוע סיפורים מארץ רחוקה וזרה שמספרים להם הוריהם, וההורים מאידך לא תמיד מבינים ומתחברים לתרבות החדשה והמודרנית בה גדל הדור הצעיר.

קהילת יוצאי קווקז בבאר שבע החליטה לא לוותר ולהרים ידיים אלא לגשת לדור העתיד בדרך מודרנית ומעניינת כדי למשוך את תשומת ליבם - צילום. בפרויקט מיוחד שמטרתו להעצים את קהילת יוצאי  קווקז בבאר שבע הוקמה תוכנית מיוחדת הנקראת "עולם מבעד לעדשה - הקשר הבין דורי".

קהילת יואי קווקז באר-שבע

לפרוייקט נרתמה הצלמת הבאר-שבעית אורלי אולבסקי: "הילדים הקווקזים בחלקם מנותקים מאוד מהמנהגים והתרבות שלהם, לרוב הם לא יודעים על המנהגים של ארץ מוצאם כי ההורים אינם מדברים על זה או ההפך הגמור מזה - ילדים שנורא מחוברים לתרבות ולמנהגים ושומרים על כבוד המשפחה והמסורת, וכך גם הקשישים שמנותקים ממה שקורה בימינו", היא מסבירה. "הרבה ילדים לא ידעו דברים רבים על המסורת ועל המנהגים שלהם שהתגלו להם במהלך הפרויקט כמו סריגה מסורתית, מוזיקה מסורתית וכו'. הקשישים התרגשו נורא מימי הצילום שהייתה להם הזדמנות להיזכר ולשתף אותנו בילדות והעבר שלהם".

במצלמות הביתיות,  בתוך מקלט

"עם הקשישים היו לי 6 מפגשים במהלכם עבדתי איתם קצת על צילום קומפוזיציה, צילום נוף, צילום עצמי והבאתי להם מצגות עם תמונות שדיברנו עליהם, מושגי צילום וצילום סטודיו" מפרטת אולבסקי,"עם הילדים היו לי 5 מפגשים שבהם עבדתי איתם עם קומפוזיציה, עומק שדה, צילום בתנועה, הצל ואני, הקפאת תמונה, וצילום סטודיו.

קהילת יואי קווקז באר-שבע

בגלל שלא היה לי תקציב גדול הילדים והקשישים צילמו במצלמות הביתיות שלהם, בטלפונים הסלולריים ובמצלמה האישית שלי. רוב המפגשים עם הקשישים התקיימו במקלט בשכונת נחל בקע שבו הם נפגשים מידי יום גם לפעילויות אחרות, לצאת מחוץ למקלט היה כמעט בלתי אפשרי עקב המגבלות הפיזיות והבריאותיות שלהם.

מבחינת הילדים הכל זרם יותר בקלות הם אהבו ללמוד צילום ובאו לכל המפגשים שהיו לנו, צילמו במרץ והעלו רעיונות. בעיות לא היו הרבה, אולי קצת משמעת אבל זה ילדים... ככה זה".

את התוכנית הקימו משרד הקליטה והעלייה, עיריית באר שבע, "כיוונים" - האחראית לתרבות והפנאי בבאר שבע, "מדור לדור" שאחראים לפרוייקטים קהילתיים בשכונות בבאר שבע, התאחדות יהודים הרריים יוצאי קווקז שמטרתה שמירה על המסורת והתרבות הקווקזית, וגרעין קהילתי פעימ"ה - קבוצת מנהיגות צעירה יוצאי בני הקהילה הקווקזית בבאר שבע הפועלת למען הקהילה הקווקזית וכלל הנוער ברחבי העיר.

קהילת יואי קווקז באר-שבע 

מטרת הגופים הללו הייתה לבנות את הקשר הבין דורי בדרך אמנותית ויצירתית מבעד לעדשת המצלמה - הדור המבוגר מספר על קהילה יהודית עתיקת יומין לדור המתבגר והדור המתבגר חושף בפני הדור .

המבוגר את העולם המודרני

מתעניינים במחשבים וגאדג'טים יותר מתרבות ומסורת

"השתדלתי לעשות את הפרוייקט נורא קליל כדי לא להכביד לא על הקשישים ולא על הילדים אלא להביא להם את הצילום בצורה כייפית ומעניינת וזה הצליח" מסכמת אולבסקי. "אני מאוד מקווה שהפרויקט יתרום לחשיפת התרבות הקווקזית. למרות שהצעירים של היום מתעניינים במחשבים וגאדג'טים יותר מאשר בתרבות ומסורת המשפחה אני חושבת שפרויקטים מסוג זה - ולא רק לקהילה הקווקזית אלא לכל קהילה אחרת - יכול לחשוף בפני הילדים את המסורת של הוריהם בצורה מעניינת ומקורית וכך גם לתת להורים את הרגשת השייכות והיכולת לשתף את אהבתם למסורת דרך עדשת המצלמה".


קהילת יואי קווקז באר-שבע

"המפגש האחרון היה מפגש משותף בסטודיו הפרטי שלי בו צילמנו ביחד צילומי סטודיו המשקפים את התרבות הקווקזית עם חפצים ואביזרים שהם הביאו מהבית את התמונות שצילמנו אתם יכולים לראות בכתבה".

דיאנה יעקובוב, פרויקטורית יישובית להעצמת קהילת יוצאי קווקז מספרת על מטרת הפרוייקט: "היה לי חשוב לספר לנוער בני העדה הקווקזית שנולדו בארץ מהי המורשת התרבותית של הקהילה הקווקזית בדרך מאתגרת שלא תשעמם אותם. לכן מצאתי לנכון לעשות זאת באמצעות צילום, דרך יצירתית ואמנותית שבהחלט מצליחה להעביר את המסר.


קהילת יואי קווקז באר-שבע

בנוסף, חשוב לי לגשר על פער שנוצר בארץ בין הדור הצעיר לדור המתבגר לכאן נכנס עוד נושא לצילומים: מציאת הגשר אל העולם המודרני. נוער שמספר על העולם שלהם לדור המבוגר שתלוש מהמציאות המודרנית שמתקדמת מדי שנה.

היה לי חשוב לנתב את התקציב שאני מנהלת לפרויקט המיוחד להעצמת יוצאי קווקז למקום נכון שמפיק תועלת ומביא את הסביבה למודעות".

חדשות עמותת קש"ב

האתר הוקם על ידי פיקאס בניית אתרים, עיצוב אתרים, קידום אתרים