מאמרים

 

סיכת יהל
סיכת יהלם

אל"מ(נכון להיום) יוסי רפאלוב שני סיפורי חיים מקבילים: באחד הוא מפקד מצטיין בצה"ל שקודם במהירות, והגיע לשמש כמג"ד בגיל 30. אחר כך מונה למפקד היחידה המובחרת יהל"ם שאותה הגדיל והשביח. בשני הוא כמעט גיבור טרגי: חודשיים אחרי שמונה למפקד גדוד ההנדסה "אסף"., ופיקד על חייליו בגזרת החרמון השקטה, נחטפו לו שלושה חילים בהר דב, במה שהפך להיות אחת הטרגדיות הקשות של ישראל בעשור האחרון. בעקבות החטיפה הודח רפאלוב מתפקידו, לצד מפקד החטיבה המרחבית חרמון אלוף-משנה יואלי אור. והוחלט שבמשך שנתיים לא ישרת בתפקיד פיקודי.

אל"מ יוסי רפאלוב
סגן אלוף יוסי רפאלוב


רפאלוב נולד ב-1970 בגרוזני,בירת צ'צניה.למשפחת יהודים הרריים. הוא עלה לארץ בגיל חמש, ומשפחתו השתקעה בחדרה. בגיל 18 התגייס לחיל ההנדסה, ומאז שירת בצה"ל ברציפות, עד לשחרורו לאחר אירוע החטיפה. הוא בוגר תואר ראשון בכלכלה ובמינהל עסקים, נשוי ואב לשניים.

בקיצ 2004 בהיותו מחוץ לצה"ל, מונה למפקד יה"לם. עברו הובא בחשבון בדיון השיבוצים, ובכל זאת הוא הועדף על פני עמיתיו. קצין הנדסה הראשי תת-אלוף שמעון דניאל לא מהסס לכנות את רפאלוב במונחים של קצין ומפקד יותר ממצטיין. גם רבים מפקודיו לשעבר בשנותיו בחיל ההנדסה לא חוסכים ממנו מחמאות. המונח הרווח ביותר הוא "פדנט". "מישהו ששבוע לפני השחרור שלך מהצבא בודק אם אתה ישן בנעליים בזמן הכוננות", תיאר אחד מחייליו. "אדם שדורש המון מפקודיו,לא מוותר להם,אבל דורש הרבה יותר מעצמו", אמר חייל אחר.

האירוע הקשה השני בביוגרפיה הצבאית של רפאלוב התרחש בשנת 2005, בעת כהונתו כמפקד יהל"ם. סמל יובל תירוש, חייל מסלול בצוות המיועד לסיירת יעל, מת במסיבת סוף המסלול ביעד קדימה מהרעלת אלכוהול, לאחר ששתה עם חבריו כמויות עצומות של בירה ומשקאות אחרים. ועדת החקירה מצאה כי בעיית השימוש לרעה באלכוהול היא בעיה כלל צה"לית, והמליצה על שינוי יסוד ביחס לאלכוהול בכלל הצבא. רפאלוב קיבל הערה פיקודית. ביהל"ם מספרים שרפאלוב התעקש לקבל על עצמו הערה כזו, על אף שלא ידע על קיום המסיבה.
באירוע החטיפה למרבה האירוניה, נמצא כי דווקה שני המפקדים המודחים עמדו ברא המתריעים על הקשיים ועל הליקויים בגזרה בה שירתו. אור התלונן באוזני מפקדי פיקוד צפון על כך שלקחו ממנו את ההאמרים הממוגנים ללחימה בשטחים, אשר שם פרצה בדיוק אינתיפאדת אל-אקצה, והחליפו אותם בג'יפים פתוחים מדגם סופשי"ת. רפאלוב הציע למפקדיו פתרון: לקחתם את ההאמרים-תביאו במקומם את נגמ"שי ה"פומה" ההנדסיים של הגדוד. הבקשה לא נענתה, וב-7 באוקטובר נחטפו שלושת החיילים בני אברהם,עדי אביטן ועומר סוועאד.
בוועדת החקירה בראשות אלוף (מיל') יוסי פלד נקבע כי תחת פיקודו של רפאלוב, התקרב הסיור בפיקודו של בני אברהם לנקודה האסורה לתנועה, בקו דיווח 590, ולאחר האירוע עברו כ-40 דקות עד שמפקדי הגזרה הבינו שמדובר בחטיפה.
מפקד אוגדת הפלדה באותה עת, תת-אלוף אודי אדם, מינה את רפאלוב לסמח"ט שריון, ולאחר מכן עבר הקצין המודח לשמש עקצין ההנדסה של אוגדת עזה. בשנה לאחר החטיפה השתחרר רפאלוב מצה"ל, ועבר לתפקיד בטחוני בכיר.

זאת הפעם הראשונה שבה רפאלוב מתראיין לתקשורת. הוא לא רצה בכך גם כעת, הוא אומר, אבל עושה זאת כי קיבל הוראה מקצין הנדסה הראשי, וכדי לספר לציבור על היחידה שבראשה הוא עומד. על החטיפה הוא מסרב גם עכשיו לדבר.
אבל אם יש סימן שמעיד על אישיותו, הרי זה היחס של המשפחות השכולות כלפיו. משפחת אברהם ביקשה ממנו לספוד לבני ז"ל בהלווייתו, וההורים יצאו להגנתו לאחר ההדחה.

חדשות עמותת קש"ב

האתר הוקם על ידי פיקאס בניית אתרים, עיצוב אתרים, קידום אתרים